Poslech podcastů je skvělým nástrojem jak zlepšit jednu ze čtyř nezbytných dovedností v osvojení si cizího jazyka. Při učení se jazyka jsou děti vystaveni nejdříve poslechu. Slyší “divné” zvuky, kterým zprvu vůbec nerozumí, ale postupně se učí z kontextu a později i výkladem význam různých slov. Během celého procesu vnímají melodii jazyka, osvojují si přízvuk a intonaci. Není proto na škodu učit se cizí jazyk podobně jako děti. Poslech je základní dovedností a bez ní se neobejdeme. Když s cizím jazykem začínáme, (téměř) každé slovo je pro nás neznámé – neznáme jeho význam, nevíme, jak se píše a jsme proto v cizím jazyce nejistí. Není proto lepší způsob než tuto nejistotu postupně odstraňovat pomocí poslechu podcastů. Stačí si v počítači nebo telefonu najít konkrétní podcast a poslouchat online nebo si jej přímo stáhnout a poslouchat, kdy se to hodí, aniž bychom byli odkázáni na internetové připojení. Existuje řada lepších či horších aplikací na poslech podcastů. Já osobně používám Google Podcasts, kde najdu všechny podcasty, které poslouchám, ať již v češtině nebo nějakém cizím jazyce při studiu.
Proč poslouchat podcasty?
Většina podcastů nic nestojí – je to tedy studium cizího jazyka zdarma.
Poslouchat můžeme téměř kdykoliv a kdekoliv. Při cestě do práce, při běhání, při vaření, sekání trávy, žehlení, čištění zubů nebo před usnutím.
Posloucháme rodilého mluvčího nebo rodilé mluvčí a slyšíme tak výslovnost. Můžeme si některé slova či rovnou věty po nich opakovat a trénovat tak výslovnost.
Učíme se jazyk v kontextu a ne pouze jednotlivá slovíčka.
V případě, že chceme absolvovat jazykovou zkoušku v cizím jazyce, poslech podcastů je dobrá investice času a energie, protože všechny jazykové zkoušky mají jednu z částí právě poslech.
Jaké podcasty v němčině tedy poslouchat, abychom se zlepšili v cizím jazyce?
Záleží samozřejmě na to, jaká je naše jazyková úroveň.
V případě, že jsme úplní začátečníci, nebo naše znalosti jsou základní, je dobré vyzkoušet tyto podcasty:
Slow German
Rozhlasová novinářka z Mnichova Annik Rubens vydává již řadu let podcast pro všechny zájemce o studium němčiny. V dnešní době najdeme již více než 200 episod, které trvají několik minut a v kterých se věnují Annik věnuje jak obecnějších tématům, tak i konkrétním tématům, které jsou vždy spjaty s německy mluvícími zeměmi. Můžeme se tedy něco dozvědět např. vzdělávacím systému v Německu, historii Stasi nebo slavných osobnostech, jako Albert Einstein nebo Bertold Brecht. Povídání je poměrně pomalé a je tak vhodné pro mírně pokročilé (A2/B1). A pokud tomu tak není, může si každý u jednotlivé epizody najít text a případně i stáhnout v pdf.
Langsam gesprochene Nachrichten (Deutsche Welle)
Deutsche Welle nabízí kromě řady podcastů pro pokročilé také Langsam gesprochene Nachrichten (Pomalu mluvené zprávy), které vydává od pondělí do soboty. Každý díl trvá od 5 do 10 minut a probere to nejzajímavější ze světového dění a ze zemí, kde se mluví německy. Na stránkách najdete rovněž přepis podcastu, můžete si proto v případě nejasností najít potřebné slovíčko či frázi.
Top-Thema (Deutsche Welle)
Další skvělý podcast od Deutsche Welle, který se v několika minutách věnuje zajímavému tématu: Kromě audia, které si můžete pustit nebo stáhnout na webu, popřípadě v aplikaci na svém mobilním telefonu, si můžete přečíst přepis (manuscript) a vyzkoušet řadu cvičení u každého příspěvku (übungen). Tvůrci ke každému dílu vytváří i slovníček (glossar), kde najdeme užitečná slovíčka a fráze vztahující se k tématu. Každý díl trvá 3-4 minuty a doporučená úroveň je mírně pokročilá (B1).
Snad si z výše uvedených podcastů každý vybere. Pokud se tak nestalo, můžete si vybrat v dalším článku, kde představujeme tipy za zajímavé podcasty v němčině.
A pokud vám nestačí pouze audio a chceme kromě zvuku vidět i obraz, podívejte se na náš seznam zajímavých Youtube kanálů pro studium němčině.
[…] se podívat na naše předchozí tipy na německé podcasty. Pokud vám nestačí audio a chcete raději sledovat videa, která vám […]
[…] pomohou při studiu a objevování tajů německého jazyk. Volně tak navážeme na naše články Podcasty pro studium němčiny 1 a Podcasty pro studium němčiny […]